Matemaatikko Möykkynen matkalla maineeseen

Heimon edustusjoukkueeseen tuli täksi kaudeksi nippu uusia pelaajia. Vaasan divaripeleissä pisteitä takoneen Kevin Nylundin odotettiinkin heiluttavan verkkoja myös liigatasolla, mutta Lappeenrannasta Espooseen muuttaneen Oskari Möykkysen kymmentä osumaa voidaan pitää iloisena yllätyksenä.

"On ollut mukavaa pelaajan näkökulmasta. Joukkuekaverit ovat ottaneet hyvin mukaan kaikkiin juttuihin, ja seuran puolelta kaikki on hoidettu asiallisesti", pian 21 vuotta täyttävä Oskari Möykkynen sanoo.

Hän aloitti syksyllä opintonsa Aalto-yliopistossa, jossa lukujärjestykseen kuuluu teknillistä fysiikkaa ja matematiikkaa. Lisäksi päiväohjelmaan mahtuu paljon salibandyä, kuten liigajoukkueessa pelatessa pitääkin.

"Viime keväänä mietin, millä tasolla pelaaminen jatkuu pääkaupunkiseudulla. Otimme selvää asioista, ja [NST:n valmentaja] Perttu Kytöhonka antoi vinkkejä siitä, mikä seura voisi olla hyvä paikka minulle. Sitten oltiin yhteydessä, ja kun tuli puhelu, niin tehtiin päätös", Möykkynen kertaa tapahtumia.

Siirtoa helpotti myös se, että Westend Indiansin päävalmentaja on Mikko Laurikainen, jonka taustat ovat Etelä-Karjalassa.

"Kuula on tuttu henkilö NST:ssä, ja siellä tiedetään hänen osaamisensa", Möykkynen sanoo.

Heimo tuntui hyvältä valinnalta myös siksi, että joukkueessa on aito mahdollisuus päästä pelaamaan, mikäli vain osoittaa liigatason elkeitä.

"Nuoret ovat kehittyneet täällä hyvin", Möykkynen vielä muistuttaa ja toistaa jo aiemmin sanomaansa: Päätös siirtyä keltamustaan Heimon paitaan on osoittautunut oikeaksi valinnaksi. Niin hyvin hän Espoossa ja Otaniemessä viihtyy.

Möykkynen tuli Indiansiin puolustajana, mutta on pelannut joulukuusta saakkaa laitahyökkääjänä. Vastuuta on tullut, ja niin on onnistumisiakin. 

"Onhan se pelaaminen vähän erilaista, mutta olen junnuna ollut hyökkääjä. Siellä pääsee paremmin käyttämään vetoa."

Tarkka ja terävä laukaus onkin selvä vahvuus, jota on järkevä hyödyntää. Se ei ole varmaankaan kehittynyt ihan itsestään?

"Treeneissä tulee toistoja ja olen minä käynyt vapaa-ajallakin laukomassa. Pihapeleistä se varmaan tulee", Möykkynen pohtii.

Kehityskohteitakin hän on selvästi miettinyt. Hyökkääjänä pelatessa esimerkiksi karvauksessa pitää olla hyvn kartalla ja oikea-aikainen.

"Ja kun hyökkäysalueella saa pallon lapaan, niin pitäisi nostaa päätä ylös, jotta näkee paremmin omat pelikaverit."

Möykkysen voi todeta olleen enimmäkseen "snaipperin" roolissa hyökkääjänä, mistä tehopistejakauma 10+3 kertoo. Hän pyrkii kuitenkin lisäämään pelirohkeuttaan ja sitä kautta osallistumaan enemmän myös paikkojen rakentamiseen. 

Konkreettisemmat tavoitteet ovat samat kuin joukkueella. Möykkynen toteaa, että salibandyuralla olisi mukava voittaa jotakin. Tämän kauden osittain alavireisiin peleihin ei ole tarvetta sen kummemin palata. Trendi näyttää Möykkysestä oikeansuuntaiselta.

"Esimerkiksi kolmansien erien pelaamista olemme parantaneet, ei olla nyt hävitty matseja siihen."

Heimo tavoittelee seitsemättä sijaa Salibandyliigan runkosarjassa, sillä silloin puolivälierissä luultavasti vältettäisiin Classic. 

"Uskomme siihen, että loppujen pelien voittaminen riittää. Seiskasijalta kun pääsee pudotuspeleihin on kaikki mahdollista."

Myös Möykkyselle itselleen kaikki on mahdollista. Heimossa uskotaan jatkuvaan kehitykseen, mikä sopii hyvin Möykkysen pirtaan. Opiskelun ja liigauran aloitukset osuivat samaan syksyyn, mikä oli raskasta, mutta nyt tilanne on jo helpottamaan päin. 

Leppävaarassa asuva Möykkynen on oppinut yhdistämään arjessaan Salibandyliigan ja Aalto-yliopiston.

"Sijaintikin on niin hyvä, että koulusta voi tulla vaikka suoraan treeneihin", Möykkynen sanoo.

Siviiliasioiden sujuminen mahdollistaa salibandyuralla etenemisen, samoin kuin juuri Heimossa pelaaminen. Tiipiin porukka uskoo jatkuvaan kehitykseen. Möykkynen kuvailee prosessia, jossa pelaaja ruokkii onnistumisillaan joukkueen menestystä ja päinvastoin.

"Tavoitteena on olla hyvä liigatason pelaaja", Möykkynen tiivistää suunnitelmansa kolmeen sanaan.

Motivaatiota häneltä ei ainakaan puutu. Haastattelun lopuksi hän suuntaa edustusjoukkueen harjoituksiin ja päättää: "Todellakin maistuu salibandy. Pelejä odotan aina innolla. On se niin hienoa päästä kentälle!"

Perjantaina espoolaiset Salibandyliigan pelaajat pääsevät jälleen kentälle, vieläpä melkoisen komeassa pytingissä. Oskari Möykkynen ja kumppanit esiintyvät Espoon jäähalliderbyssä, jota isännöi tällä kerralla Oilers.

 

 

Scroll to Top