Pe 17.02.2023

Westend Indians palkittiin Vuoden espoolaisena urheiluseurana

Jäsenmäärältään Suomen suurimpiin salibandyseuroihin lukeutuva Westend Indians on palkittu Vuoden espoolaisena urheiluseurana. Espoon kaupungin myöntämä tunnustus julkistettiin Espoon urheilugaalassa torstaina.

Westend Indiansin eli tuttavalllisesti Heimon palkitsemisen perusteena oli ajan hengessä toimiminen. Konkrettisena esimerkkinä tästä käyvät muun muassa Heimon suosittu monilajitoiminta sekä erityisryhmien liikuttaminen Specials-ryhmien kautta.

Salibandyyn erikoistunut Westend Indians täytti viime vuonna 30 vuotta. Palkinnon vastaanottanut seuran perustaja Toni Leiponen kiitti Espoon kaupunkia tunnustuksesta ja pitkäaikaisesta yhteistyöstä kaupunkilaisten liikuttamisessa.

– Kun vuonna 1992 perustimme teini-ikäisinä tämän seuran oman salibandyharrastuksemme pohjaksi, emme olisi voineet kuvitellakaan, että siihen liittyy vuosikymmenien aikana tuhansia espoolaisia.

Varsinkin junioripuolella Heimo on merkittävä toimija espoolaisten liikuntaharrastusten organisoijana. Miesten edustusjoukkue pelaa kymmenettä kauttaan korkeimmalla sarjatasolla eli nykyisessä F-liigassa.

Espoon kaupunki tukee vahvasti seuratoimintaa Espoo Liikkuu -brändillään. Suomen toiseksi suurimman kaupungin ja paikallisten seurojen muodostama yhteisö pyrkii mahdollistamaan liikkujien ja liikuttajien kohtaamiset kaikissa ikäluokissa ja erityisryhmissä.