Varma kevään merkki on Espoon derbyvälierät, jotka ovat taas täällä. Westend Indians ja Esport Oilers aloittavat paras seitsemästä -sarjansa jälkimmäisen kotikentällä Tapiolan urheiluhallilla perjantaina.
Vuosi sitten Heimo ja Öljymiehet iskivät yhteen ikimuistoisessa sarjassa, jonka game 7 kääntyi niukasti lopulta mestariksi rynnistäneelle Oilersille.
Legendaariseksi muototunut kuudes peli Otahallilla ja koko sarja eivät varmasti jättäneet ketään kylmäksi. Samanlaista herkkua on nytkin tarjolla espoolaisille salibandyn ystäville.
Heimon näkökulmasta vaaditaan pieni tai ehkä keskisuuri parannus, että Oilers kaatuisi pudotuspelisarjassa. Täksi kaudeksi Espooseen palanneen maajoukkuepuolustaja Otto Lehkosuon voi helposti nähdä tällaisena puuttuneena palasena.
Ode odottaa Oilersin kohtaamista innostuneena, kuinkas muuten. Fiilis lienee kilpaurheilijalla katossa, kun peleillä on merkitystä.
– On ehdottomasti, ihan mahtava sarja varmasti tulossa. Täydet hallit ja isot panokset, niin mikäs sen hienompaa!
Vaikka Lehkosuo ei ollut vuosi sitten mukana, on hänelläkin riittävästi hampaankolossa Öljyä vastaan.
– Minullakin on monta pettymykseen päättynyttä pudotuspelisarjaa Oilersia vastaan, joten muun joukkueen tavoin löytyy todella kova halu kääntää voimasuhteet, hän totesi.
Oman mausteensa peleihin tuo sekin fakta, että Oilersin riveissä pelaa monta hyvää kaveria, joiden kanssa Lehkosuo juhli joulukuussa salibandyn maailmanmestaruutta.
Mikäs olisikaan makoisampaa kuin kukistaa frendit espoolaisyleisön edessä.
– Se tuo kivaa pientä lisämaustetta ehdottomasti ja kasvattaa vain halua voittaa sarja!
Jos on Lehkosuo ehtinyt pelaamaan urallaan 38 playoff-ottelua, niin TPS-sarjassa hienosti pelanneelle Tatu Havulalle kevään pelit eivät ole tulleet vielä niin tutuiksi.
Joensuulaislähtöinen syöttövirtuoosi pelasi vuosi sitten neljä puolivälierämatsia LASBin paidassa, mutta nyt hän on ensimmäistä kertaa realistisesti mitaleista pelaavan joukkueen matkassa.
Miltäs meno maistuu? Puolivälierissä ei välttämättä menty aina kovempaa kuin runkosarjassa, mutta tämä johtui pitkälti pelitaktisista asioista. Otteluiden intensiteetti ja tunnelma ovat kuitenkin käsinkoskelteltavat.
– Tarkkaa ja melko rauhallista salibandya oli TPS-sarja. Tarpeeksi saatiin myös ketjuna tulosta tehtyä, piste per peli -tahdissa (1+4=5) puolivälierissä suorittanut Havula kertasi.
Hän odottaa välieriä ja Oilersin kohtaamista vesi kielellä ja nälkäisenä, kasvaahan nälkä syödessä kuten sanonta kuuluu. Playoff-tunnelma tempaisi Havulan, 22, kerralla mukaansa.
– Ehdottomasti erilainen fiilis oli pelata! Kyllä näistä kevään peleistä nauttii eri tavalla oli vauhti mikä tahansa.
Tätä herkkua on pian tarjolla pelaajille ja katsojille. Välierät pyörähtävät käyntiin siis perjantaina Tuhilla ja jatkuvat heti lauantaina Tiipiillä.
Mikäli vanhat merkit pitävät paikkansa, Espoossa pelataan derbyjä vielä pääsiäisenäkin.
1. välieräottelu Oilers–HEIMO perjantaina 11. huhtikuuta kello 18:30 Tapiolan urheiluhallilla perjantaina.
2. välieräottelu HEIMO–Oilers lauantaina 12. huhtikuuta kello 18 Otahallin Tiipiillä. Kaikki mukaan!
Liput ennakkoon Tiketistä!