Salibandyn elävä legenda perjantaina Otahallissa

Westend Indians pelaa tänä viikonloppuna peräti kaksi Salibandyliigan kotiottelua kotikaukalossaan Otahallin Tiipiissä. Perjantai-illan kamppailussa vastaan asettuu Jyväskylän Happee, jonka riveihin kaiken salibandyssä nähnyt Mika Kohonen palasi täksi kaudeksi.

Kohonen ei vieraile ensimmäistä kertaa Otahallissa, sillä kolme vuotta sitten mies pelasi yhden kauden SPV:ssä. Silloin hänen tekemänsä maali ei riittänyt, vaan Westend Indians voitti seinäjokiset 8–5.

"Kun tuollainen legenda pelaa, niin kannattaa tulla katsomaan. Matsi ei taida edes tulla mistään", vinkkasi kotijoukkueen päävalmentaja Mikko Laurikainen.

Vaikkei Kohosta voikaan enää kutsua maailman parhaaksi pelaajaksi, on hän 41-vuotiaana edelleen vaarallinen vastustaja. Ylipäätään Happee on ehkä kovimpia haastajia Classicille.

"Niin, viime kauden superfinalisti ja päälle Kohonen. Kova nippu", Laurikainen totesi.

Hänellä oli kuitenkin mielessään keinoja, joilla Happeeta päästäisiin rokottamaan. Valmistautuminen tuplapelien viikonloppuun ei sujunut parhaalla tavalla, sillä harjoituksissa on ollut melko kapea rinki.

"Olemme keskittyneet parantelemaan paikkoja", Laurikainen sanoi.

Mutta niistä keinoista. Salibandyssä pärjää yleensä hyvin, kun järki ja tunne ovat hyvässä tasapainossa. 

"Pallottomana pitää puolustaa hirveällä halulla ja tunteella. Siitä kaikki lähtee, ja tämän asian pitää olla kondiksessa, että otteluita voidaan voittaa. Pallollisessa pelissä yleensä riittää, ettei hölmöillä, vaan pidetään ratkaisuissa järki mukana", Laurikainen tiivistää helposti ymmärrettävän, mutta usein vaikeasti toteutettavan viisauden.

Valmennuksen tehtävänä on luonnollisesti saada joukkue sellaiseen moodiin, että mainittu tasapaino säilyy kuin itsestään. Tämän jälkeen voidaan hienosäätää pelillisiä asioita vaikkapa vastustajan mukaan. Tätä Laurikainen joukkoineen pääseekin nyt tekemään, sillä Happee ja lauantaina Otahalliin saapuva SB Welhot ovat tyystin erilaisia joukkueita.

"Peli kerrallaan mennään. Welhoihin ei ole vielä laitettu ajatustakaan", Laurikainen sanoi torstai-iltana.

Viime viikonloppuna tuplamatseista kilahti kolme pistettä, kun Nokian KrP oli parempi Tiipiissä, mutta Hämeenlinnasta irtosi voitto Steelersistä.  Vaikka kumpikaan ottelu ei ollut millään muotoa täydellinen suoritus, teki Laurikainen niistä havainnon, joka tietänee hikistä iltaa Kohoselle ja muille Happeen puolustajille.

"Loimme viime viikonloppuna enemmän maalipaikkoja kuin alkukaudesta."

Eipä siinä muuta kuin verkot tötterölle kummassakin ottelussa!

HEIMO 

Scroll to Top