Yhä useampi nauttii huippusäbästä Otahallin katsomossa

Heimon edustusjoukkueen kotiotteluiden yleisökeskiarvo on vakiintumassa 500 silmäpariin. Kuluvalla kaudella Otahallin Tiipiissä on pelattu neljä Salibandyliigan ottelua, joiden yhteenlaskettu katsojamäärä oli 2023 ihmistä. Alkuvaiheessa kautta keskiarvo on näin ollen 506 katsojaa. Heimolaisille käykin hyvästä tavoitteesta pitää tuo lukema yli puolessa tuhannessa aina kevääseen saakka.

"Yleisölukemien saaminen tuolle tasolle on seurausta työstä, jota koko Heimo yhteistyökumppaneineen ovat tehneet viime vuosien aikana. On tärkeää, että ottelutapahtumaa kehitetään edelleen, jolloin myös yhä useampi katsoja saadaan paikan päälle seuraamaan espoolaista urheiluviihdettä. Yhdessä teemme tätä muutosta", Westend Indiansin toiminnanjohtaja Mika Leiponen sanoo.

Edustusjoukkue aloitti syksyllä jo kuudennen kautensa Salibandyliigassa. Sen voi helposti sanoa jo vakiinnuttaneen paikkansa korkeimmalla sarjatasolla, mistä kertoo sekin, että viime kaudella päästiin pelaamaan jo mitaleista. Joukkueen urheilullista tasoa ei tarvitse siis epäillä ja vauhdikasta pelitapaakin voi huoletta luonnehtia yleisöön meneväksi.

Samalla kun urheilullinen taso on vakiintunut todennäköiseksi pudotuspelijoukkueeksi, on myös seura kehittynyt tapahtumajärjestäjänä. Mika Leiponen kiittelee talkooväkeä ja kumppaneita ansiokkaasta työstä kotipeleissä.

Hyvänä esimerkkinä Heimolaisuudesta käy joulukuussa 2017 Metro Areenalla pelattu Espoon derby, joka oli 2692 katsojallaan koko Salibandyliigan yleisöveturi.

Tuoreimpana onnistumisena voidaan mainita lokakuun sirkusottelu, joka houkutteli Tiipiille paljon lapsiperheitä. Ottelu oli osa Salibandyliigan konseptoimaa tapahtumaotteluiden sarjaa ja kävi kelpo näytteenä Heimon osaamisesta tällä saralla.   

"Espoon kaupungin tuki on ollut merkittävä mahdollistaja tapahtumien kehittämiselle ja Otahallin oma yhteisö on tukenut omalta osaltaan hienosti, ei voi olla kuin kiitollinen kaikille tahoille, tälle perustalle ottelutapahtumaa on hyvä rakentaa ja kehittää entisestään askel kerrallaan". 

Kotiotteluherkkua on ensi viikonloppuna luvassa mahan täydeltä. Heimo kohtaa perjantaina Happeen ja lauantaina SB Welhot. Tuplaottelua parempaa viihdettä Espoon pimeässä marraskuussa on vaikea keksiä, joten kannattaa ilman muuta tulla paikalle nauttimaan ottelutapahtumasta ja ennen kaikkea vauhdikkaasta inkkarisäbästä!

HEIMO vs Happee perjantaina 9. marraskuuta kello 18.30 Otahallin Tiipiissä
HEIMO vs SB Welhot lauantaina 10. marraskuuta kello 18.00 Otahallin Tiipiissä

Scroll to Top